OKI-78SR-3.3/1.5-W36-C
OKI-78SR-3.3/1.5-W36-C OKI-78SR-3.3/1.5-W36-C - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
OKI-78SR-3.3/1.5-W36-C
OKI-78SR-3.3/1.5-W36-C - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Manufacturer Part No: OKI-78SR-3.3/1.5-W36-C In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerMurata Power Solutions
Product CategoryDC DC Converters
SeriesOkami™ OKI-78SR
ProductNon-Isolated / POL
TypeLinear Regulator Replacement
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-Case3-SIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesSCP
Size-Dimension0.41" L x 0.30" W x 0.65" H (10.4mm x 7.6mm x 16.5mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max1.5A
Voltage-Input-Min7V
Voltage-Input-Max36V
Voltage-Isolation-
Output-Power4.95 W
Voltage-Output-13.3V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.855
Power-Watts-Manufacture-Series5W
Input-Voltage7 V to 36 V
Output-Voltage-Channel-13.3 V
Output-Current-Channel-11.5 A
Package-Case-Size16.5 mm x 10.4 mm x 7.6 mm
Description
Fabricated on a 0.41 x 0.65 inch (10.4 x 16.5mm) Single Inline Package (SIP) module, the OKI78SR series are non-isolated switching regulator (SR) DC-DC power converters for embedded applications. The fixed single output converters offer both tight regulation and high efficiency directly at the power usage site and are a direct plug-in replacement for TO-220 package 78xx series linear regulators. Typically, no extra outside components are required.
Features
■7-36Vin (3.3 & 5Vout), 15-36Vin (12Vout)
■Fixed 0utput: 3.30r5V @ 1.5A or 12V @ 1.0A .
■Vertical SIP or horizontal mount, small footprint package
■"No heat sink" direct replacement for 3-terminal 78xx-series linear regulators
■High fficlency with no external components
■Short circuit protection
■Outstanding thermal derating performance
■ULENIEC 60950-1, 2nd Edition safety approvals
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback