LM2575-12YWM-TR
LM2575-12YWM-TR LM2575-12YWM-TR - Brand New MICROCHIP DC-DC Converters
Buy Now
LM2575-12YWM-TR
LM2575-12YWM-TR - Brand New MICROCHIP DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LM2575-12YWM-TR Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Condition
Bulk Price
Contact us
The LM2575 series of monolithic integrated circuits provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator. Fixed versions are available with a 3.3V, 5V, 12V, or 15V fixed output. Adjustable versions have an output voltage range from 1.23V to 37V. Both versions are capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation.These regulators are simple to use because they require a minimum number of external components and include internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator.The LM2575 series offers a high efficiency replacement for popular three-terminal adjustable linear regulators. It substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required.A standard series of inductors available from several different manufacturers are ideal for use with the LM2575 series. This feature greatly simplifies the design of switch-mode power supplies.The feedback voltage is guaranteed to ±2% tolerance for adjustable versions, and the output voltage is guaranteed to ±3% for fixed versions, within specified input voltages and output load conditions. The oscillator frequency is guaranteed to ±10%. External shutdown is included, featuring less than 200?A standby current. The output switch includes cycle-by-cycle current limiting and thermal shutdown for full protection under fault conditions.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback