ECG004B-1000
ECG004B-1000 ECG004B-1000 - Brand New WJ IC Chips
Get Quote
Buy Now
ECG004B-1000
ECG004B-1000 - Brand New WJ IC Chips
Manufacturer Part No: ECG004B-1000 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerWJ
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ WJ Communications, Inc ]
Product Description
The ECG004B is a general-purpose buffer amplifier that offers high dynamic range in a low-cost surface-mount package. At 1000 MHz, the ECG004B typically provides 16 dB of gain, +28 dBm Output IP3, and +13.5 dBm P1dB.
Product Features
• DC – 6 GHz
• +13.5 dBm P1dB at 1 GHz
• +28 dBm OIP3 at 1 GHz
• 16.2 dB Gain at 1 GHz
• 3.2 dB Noise Figure
• Available in Lead-free / green SOT-89 Package Style
• Internally matched to 50 Ω
Applications
• Mobile Infrastructure
• CATV / FTTX
• W-LAN / ISM
• RFID
• WiMAX / WiBro
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback