STTH30R06D
STTH30R06D STTH30R06D - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH30R06D
STTH30R06D - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH30R06D In Stock
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr25μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.85V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr70ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
DESCRIPTION
The STTH30R06, which is using ST Turbo 2 600V technology, is specially suited for use in switching power supplies, and industrial applications, as rectification and discontinuous mode PFC boost diode.
FEATURES AND BENEFITS
■ Ultrafast switching
■ Low reverse current
■ Low thermal resistance
■ Reduces switching & conduction losses
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback