OD8025-12MB
OD8025-12MB OD8025-12MB - Brand New ORION DC Fans
Get Quote
Buy Now
OD8025-12MB
OD8025-12MB - Brand New ORION DC Fans
Manufacturer Part No: OD8025-12MB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC Fans
Contact us
ManufacturerOrion
Product CategoryDC Fans
SeriesOD8025
ProductDC Fans
TypeBrushless Axial Fan
PackagingBulk
Termination-StyleWire Leads
Height80 mm
Length80 mm
Width25mm
Size80 mm
Termination2 Wire Leads
Operating-Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Features-
Ingress Protection Rating-
Voltage-Rated12VDC
Size-DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Watt1.45W
Speed2500 RPM
Approvals*
Housing-MaterialPlastic
Air-Flow31.0 CFM (0.878m3/min)
Static-Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing-TypeBall
Fan-TypeTubeaxial
Noise28 dB
RPM2500 RPM
Power-Rating150 mW
Operating-Supply-Voltage12 VDC
Current-TypeDC
Airflow31 CFM
Frame-Dimensions-mm80 mm L x 25 mm W x 80 mm H
Product Details
__
[ Orion Fans ]
DC Fans and Fan Trays
► 12" wire Terminations
► Ball Bearing or Sleeve Bearing
► Brushless Motors Auto Restart
► impedance and Polarity Protected
► Impeller and Frame Glassfiber Reinforced Thermoplastic UL94V-0
► UL, CSA, TUV, and VDE Standards
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback