DSPIC33FJ12GP202-I/SO
DSPIC33FJ12GP202-I/SO DSPIC33FJ12GP202-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC33FJ12GP202-I/SO
DSPIC33FJ12GP202-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC33FJ12GP202-I/SO In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O21 I/O
Speed40 MIPs
EEPROM-Size-
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size12KB (12K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x12b
Oscillator-TypeInternal
DEVICE OVERVIEW
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback