SB3H100-E3/73
Get Quote
Buy Now
SB3H100-E3/73
SB3H100-E3/73 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SB3H100-E3/73 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Diodes
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Part-Aliases31DQ10
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-201AD, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If800mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.8 V
Ir-Reverse-Current20 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current100 A
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback