FH26-61S-0.3SHW(05)
FH26-61S-0.3SHW(05) FH26-61S-0.3SHW(05) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Get Quote
Buy Now
FH26-61S-0.3SHW(05)
FH26-61S-0.3SHW(05) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Manufacturer Part No: FH26-61S-0.3SHW(05) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: FFC/FPC Connectors
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryFPC/FFC Connectors
SeriesFH26
ProductBoard Mount
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating200 mA
Termination-StyleSMD
Voltage-Rating30V
TerminationSolder
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Height-Above-Board0.039" (1.00mm)
Electrical contact materialsPhosphor Bronze
Contact-FinishGold
Number-of-Positions61 Positions
Pitch0.012" (0.30mm)
Housing-MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Flat-Flex-TypeFPC
FFC-FCB-Thickness0.20mm
Locking-FeatureFlip Lock
Material-Flammability-RatingUL94 V-0
Connector-Contact-TypeContacts, Bottom
Cable-End-TypeTapered
Actuator-MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact-PlatingGold
Mounting-AngleRight
Actuation-TypeZIF
Product Details
__
0.3mm Contact Pitch, 1mm above the board, Flexible Printed Circuit ZIF Connectors
■Features
1. Extremely light weight
The typical version, with all 51 contacts loaded, weights only 0.1 grams.
2. Easy solderability on the PC board
The soldering leads are on 0.6 mm pitch, exiting on front and back of the connector.
3. Conductive traces on the PCB can run under the connector
No exposed contacts on the bottom of the connector.
4. Easy FPC insertion and reliable electrical connection
Proven Flip LockR actuator allows easy insertion of FPC.
Tactile sensation when fully closed confirms complete electrical and mechanical connection.
5. Accepts standard thickness FPC
0.2mm thick standard Flexible Printed Circuit board can be used.
This is the only ultra-low profile ZIF connector allowing the use of standard FPC.
6. Board placement with automatic equipment
Flat top surface and packaging on the tape-and-reel allows use of vacuum nozzles.
Standard reel contains 5,000 connectors.
7. The connector does not use chlorine and bromine exceeding standard limits.(FH26W series)
* Defined in accordance with IEC61249-2-21 Br 900ppm or lower, Cl 900ppm or lower, Br + Cl 1,500ppm or lower
8. Available for 500 pieces packaging
Although the normal product is 5,000 pieces per reel, 500 winds per reel is also available.
(Emboss reel external diameter is Ø180mm.)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback