CSCA0600A000B15B01
Get Quote
Buy Now
CSCA0600A000B15B01
CSCA0600A000B15B01 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Current Sensors
Manufacturer Part No: CSCA0600A000B15B01 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Current Sensors
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategoryCurrent Transducers
SeriesCSCA-A
TypeInductive Analog Current Sensor
PackagingBulk
Current-Rating600 A
Operating-Temperature-Range- 10 C to + 80 C
Height29 mm
Length40 mm
Width35 mm
Package-CaseModule
FrequencyDC ~ 50kHz
Operating-Temperature-10°C ~ 80°C
Mounting-TypeChassis Mount
Frequency-RangeDC to 500 kHz
Sensitivity-
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply±15V
OutputRatiometric, Voltage
Supply Current17mA
Accuracy±2%
Sensor-TypeHall Effect, Open Loop
Linearity±1%
Core-Size20.5 mm X 10.5 mm
PolarizationBidirectional
Response-Time3μs
For-MeasuringAC/DC
Current-Sensing600A
Operating-Supply-Voltage15 V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback