TPS71936-315DRVR
TPS71936-315DRVR TPS71936-315DRVR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS71936-315DRVR
TPS71936-315DRVR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS71936-315DRVR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case6-WDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package6-SON (2x2)
Voltage-Input2.7 V ~ 6.5 V
Current-Output200mA
Voltage-Output3.6V, 3.15V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.23V @ 200mA
Number-of-Regulators2 Regulators
Current-Limit-Min240mA
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback