AD420AN-32
AD420AN-32 AD420AN-32 - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
AD420AN-32
AD420AN-32 - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: AD420AN-32 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
SeriesAD420
ProductDigital to Analog Converters
PackagingTube
Unit-Weight0.131925 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-24
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeVoltage or Current - Buffered
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package24-PDIP
Data-InterfaceSPI
Number-of-Bits16 Bits
Voltage-Supply-Analog12 V ~ 32 V
Voltage-Supply-Digital12 V ~ 32 V
ArchitectureSigma-Delta
Resolution16 bit
Reference-TypeInternal
Number-of-D-A-Converters1
Settling-Time3ms
Differential-OutputNo
INL-DNL-LSB-
ShutdownNo Shutdown
Pd-Power-Dissipation176 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current4.2 mA
Interface-TypeSerial SPI
Supply-Voltage-Max32 V
Supply-Voltage-Min12 V
Number-of-Converters1 Converter
Sampling-Rate-
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES
4 mA–20 mA, 0 mA–20 mA or 0 mA–24 mA Current Output
16-Bit Resolution and Monotonicity
±0.012% Max Integral Nonlinearity
±0.05% Max Offset (Trimmable)
±0.15% Max Total Output Error (Trimmable)
Flexible Serial Digital Interface (3.3 MBPS)
On-Chip Loop Fault Detection
On-Chip 5 V Reference (25 ppm/°C Max)
Asynchronous CLEAR Function
Maximum Power Supply Range of 32 V
Output Loop Compliance of 0 V to VCC – 2.5 V
24-Lead SOIC and PDIP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback