ADP3309ART-2.85-R7
ADP3309ART-2.85-R7 ADP3309ART-2.85-R7 - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
ADP3309ART-2.85-R7
ADP3309ART-2.85-R7 - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: ADP3309ART-2.85-R7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
MfrAnalog Devices Inc.
SeriesanyCAP®
PackageBulk
Product-StatusObsolete
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max12V
Voltage-Output-Min-Fixed2.85V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.25V @ 100mA
Current-Output100mA
Current-Quiescent-Iq300 µA
Current-Supply-Max2 mA
PSRR-
Control-FeaturesError Flag Shutdown
Protection-FeaturesOver Temperature
Operating-Temperature-20°C ~ 80°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-74A SOT-753
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Base-Product-NumberADP3309
GENERAL DESCRIPTION
The ADP3309 is a member of the ADP330x family of precision low dropout anyCAP voltage regulators. It is pin-for-pin and functionally compatible with National’s LP2981, but offers performance advantages. The ADP3309 stands out from conventional LDOs with a novel architecture and an enhanced process. Its patented design requires only a 0.47 μF output capacitor for stability. This device is stable with any type of capacitor regardless of its equivalent series resistance (ESR) value, including ceramic types for space restricted applications.
The ADP3309 achieves ±1.2% accuracy at room temperature and ±2.2% overall accuracy over temperature, line, and load regulations. The dropout voltage of the ADP3309 is only 120 mV (typical) at 100 mA. This device also includes a current limit and a shutdown feature. In shutdown mode, the ground current is reduced to ~1 μA.
The ADP3309 operates with a wide input voltage range from 2.8 V to 12 V and delivers a load current in excess of 100 mA. The ADP3309 anyCAP LDO offers a wide range of output voltages.
FEATURES
±1.2% accuracy over line and load regulations @ 25°C
Ultralow dropout voltage: 120 mV typical @ 100 mA
Requires only COUT = 0.47 μF for stability
anyCAP LDOs are stable with all types of capacitors (including MLCC)
Current and thermal limiting
Low noise
Low shutdown current: 1 μA
2.8 V to 12 V supply range
−20°C to +85°C ambient temperature range
Several fixed voltage options
Ultrasmall 5-lead SOT-23 package
Excellent line and load regulations
APPLICATIONS
Cellular telephones
Notebook, palmtop computers
Battery-powered systems
PCMCIA regulator
Bar code scanners
Camcorders, cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback