LP2951ACMMX-3.3
LP2951ACMMX-3.3 LP2951ACMMX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2951ACMMX-3.3
LP2951ACMMX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2951ACMMX-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-VSSOP
Voltage-Input2.3 V ~ 30 V
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Regulator-TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
/NOPB The Texas Instruments LP2951ACMMX-3.3/NOPB is an adjustable low dropout (LDO) linear voltage regulator with a fixed output voltage of 3.3V. It delivers up to 800mA of output current and features a low quiescent current of only 6.5uA. The device also features over-current, over-temperature and overtemperature protection, enabling reliable operation in multiple operating temperature environments. One of the main features of this device is its ability to power a wide range of loads while having a low dropout voltage over a wide voltage range. This makes it suitable for a variety of applications from data converters and application processors to local noise regulation, industrial and automotive applications, and more.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback