D31A3100
D31A3100 D31A3100 - Brand New Celduc IC Chips
Get Quote
Buy Now
D31A3100
D31A3100 - Brand New Celduc IC Chips
Manufacturer Part No: D31A3100 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCelduc
Product CategoryIC Chips
MfrCelduc Inc.
Series-
PackageTray
Product-StatusActive
Mounting-TypeThrough Hole
Coil-Voltage5VDC
Contact-FormSPST-NO (1 Form A)
Contact-Rating-Current500 mA
Switching-Voltage100VDC - Max
Coil-Current10 mA
Coil-TypeNon Latching
Features-
Termination-StylePC Pin
Seal-Rating-
Must-Operate-Voltage3.75 VDC
Must-Release-Voltage0.8 VDC
Operate-Time1 ms
Release-Time50 µs
Operating-Temperature-40°C ~ 70°C
Contact-MaterialRhodium (Rh)
Coil-Resistance500 Ohms
■OUTLINE
Maximum Output Current is large for its compact size.
Thus, the R1170 Series are suitable for various power sources for portable appliances.
■FEATURES
●Ultra-Low Supply Current• • • • • • • • TYP. 80µA
●Low Standby Current • • • • • • • • • • • TYP. 0.1µA
●Output Current • • • • • • • • • • • • • • • MIN. 800mA(VIN=VOUT+1.0V)
●Output Voltage • • • • • • • • • • • •Stepwise setting with a step of 0.1V in the range of 1.5V to 4.0V
●High Output Voltage Accuracy • • • • ±2.0%
●Low Dropout Voltage• • • • • • • • • • • • TYP. 0.12V(VOUT=3.0V, IOUT=300mA)
●Line Regulation• • • • • • • • • • • • TYP. 0.05%/V
●Small Package • • • • • • • • • • • • • • • • SOT-89-5, HSON6
●Built-in Current Limit Circuit
●Built-in Thermal Shunt Circuit
●Low Temperature-drift Coefficient of Output Voltage • • • • • • • • • TYP.±100ppm/°C
■APPLICATIONS
●Local Power source for Notebook PC.
●Local Power source for portable appliances, cameras, and videos.
●Local Power source for equipment of battery-use.
●Local Power source for home appliances.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback