F721C686KRC
F721C686KRC F721C686KRC - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
F721C686KRC
F721C686KRC - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: F721C686KRC In Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesF72 Frameless™
TypeConformal Coated
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case2824 (7260 Metric)
Capacitance68μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance750 mOhm
Height-Seated-Max0.150" (3.80mm)
Manufacturer-Size-CodeR
Description
● Ultra Low On-Resistance
● P-Channel MOSFET
● Surface Mount
● Available in Tape & Reel
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback