SST25LF020A33-4C-SAE
SST25LF020A33-4C-SAE SST25LF020A33-4C-SAE - Brand New SST Memory
Get Quote
Buy Now
SST25LF020A33-4C-SAE
SST25LF020A33-4C-SAE - Brand New SST Memory
Manufacturer Part No: SST25LF020A33-4C-SAE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryMemory ICs
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Single 3.0-3.6V Read and Write Operations
• Serial Interface Architecture
– SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3
• 33 MHz Max Clock Frequency
• Superior Reliability
– Endurance: 100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption:
– Active Read Current: 7 mA (typical)
– Standby Current: 8 µA (typical)
• Flexible Erase Capability
– Uniform 4 KByte sectors
– Uniform 32 KByte overlay blocks
• Fast Erase and Byte-Program:
– Chip-Erase Time: 70 ms (typical)
– Sector- or Block-Erase Time: 18 ms (typical)
– Byte-Program Time: 14 µs (typical)
• Auto Address Increment (AAI) Programming
– Decrease total chip programming time over Byte-Program operations
• End-of-Write Detection
– Software Status
• Hold Pin (HOLD#)
– Suspends a serial sequence to the memory without deselecting the device
• Write Protection (WP#)
– Enables/Disables the Lock-Down function of the status register
• Software Write Protection
– Write protection through Block-Protection bits in status register
• Temperature Range
– Commercial: 0°C to +70°C
– Industrial: -40°C to +85°C
– Extended: -20°C to +85°C
• Packages Available
– 8-lead SOIC 150 mil body width for SST25LF020A
– 8-lead SOIC 200 mil body width for SST25LF040A
– 8-contact WSON (5mm x 6mm)
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback