C330C154K1R5TA
C330C154K1R5TA C330C154K1R5TA - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C330C154K1R5TA
C330C154K1R5TA - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C330C154K1R5TA In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesGoldMax 300 Comm X7R
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance0.15μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated100V
Size-Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Lead-StyleStraight
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.200" (5.08mm)
Height-Seated-Max0.360" (9.14mm)
Ratings-
Thickness-Max-
Through-Hole Multilayer Ceramic Capacitors (THD MLCCs)
Radial (Goldmax)
• Conformally Coated
• C0G (NP0), X7R & Z5U Dielectrics
• 25VDC–250VDC
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback