PAM2400ACA330
PAM2400ACA330 PAM2400ACA330 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
PAM2400ACA330
PAM2400ACA330 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: PAM2400ACA330 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBoost
Frequency-Switching100kHz
Current-Output400mA (Switch)
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min0.9V
Voltage-Input-Max5.5V
Description
The PAM2320 is a 3A step-down DC-DC converter. At heavy load, the constant- frequency PWM control performs excellent stability and transient response. No external compensation components are required.
Features
• Output Current: Up to 3A
• Output Voltage: 0.6V to VIN
• Input Voltage: 2.7 to 5.5V
• Efficiency up to 95%
• 42µA (typ) No Load Quiescent Current
• Shutdown Current: <1µA
• 100% Duty Cycle Operation
• 1.5MHz Switching Frequency
• Internal Soft Start
• No external Compensation Required
• Current Limit Protection
• Thermal Shutdown
• PSOP-8 Package
Applications
• 5V or 3.3V Point of Load Conversion
• Telecom/Networking Equipment
• Set Top Boxes
• Storage Equipment
• Video Cards
• DDR Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback