LP2986AILD-3.3
LP2986AILD-3.3 LP2986AILD-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2986AILD-3.3
LP2986AILD-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2986AILD-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-WDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-WSON (4x4)
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output200mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.18V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min250mA
General Description
The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators with very low dropout voltage (typically 40mV at light loads and 380mV at 100mA), and very low quiescent current (75A typical). The quiescent current of the LP2950 /LP2951 increases only slightly in dropout, thus prolonging battery life. This feature, among others, makes the LP2950 and LP2951 ideally suited for use in battery-powered systems.
Available in a 3-pin TO-92 package, the LP2950 is pin compatible with the older 5V regulators. Additional system functions, such as programmable output voltage and logic controlled shutdown, are available in the 8-pin DIP and 8-pin SOIC versions of the LP2951.
Features
• High accuracy 5V, guaranteed 100mA output
• Extremely low quiescent current
• Low-dropout voltage
• Extremely tight load and line regulation
• Very low temperature coefficient
• Use as regulator or reference
• Needs only 1µF for stability
LP2951 Versions Only
• Current and thermal limiting
• Error flag warns of output dropout
• Logic-controlled electronic shutdown
• Output programmable from 1.24 to 29V
Applications
• Automotive electronics
• Voltage reference
• Avionics
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback