KC2520B24.5760C10E00
KC2520B24.5760C10E00 KC2520B24.5760C10E00 - Brand New AVX Corp/Kyocera Corp Oscillators
Get Quote
Buy Now
KC2520B24.5760C10E00
KC2520B24.5760C10E00 - Brand New AVX Corp/Kyocera Corp Oscillators
Manufacturer Part No: KC2520B24.5760C10E00 In Stock
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating3.5 mA
Termination-StyleSMD/SMT
Height0.028" (0.70mm)
Length2.5 mm
Width2 mm
Package-Case1008 (2520 metric)
Frequency24.576MHz
Operating-Temperature-10°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
FunctionStandby (Power Down)
Voltage-Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
OutputCMOS
Load-Capacitance15 pF
Supply Current5mA
Ratings-
Frequency-Stability±50ppm
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range- 10 C
Operating-Supply-Voltage1.6 V to 3.63 V
Supply-Voltage-Max3.63 V
Supply-Voltage-Min1.6 V
Duty-Cycle-Max55 %
Output-FormatCMOS
Description
Clock Oscillators Surface Mount Type
KC2520B-C1 Series
Features
●Miniature ceramic package
2.5 (L) x2.0 (W) x0.7 (H) mm (Typ.)
●Highly reliable with seam welding
●CMOS output
●Supply voltage 1.8/ 2.5/ 3.3V
Wide operating voltage range 1.6 to 3.63V
●Low current consumption
●High output frequency 125MHz
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback