1808AC103KATME
1808AC103KATME 1808AC103KATME - Brand New AVX Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
1808AC103KATME
1808AC103KATME - Brand New AVX Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: 1808AC103KATME In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case1808 (4520 Metric)
Capacitance10000pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesHigh Voltage
Voltage-Rated1000V (1kV)
Size-Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.080" (2.03mm)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback