BQ27505YZGT-J2
BQ27505YZGT-J2 BQ27505YZGT-J2 - Brand New Texas Instruments Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
BQ27505YZGT-J2
BQ27505YZGT-J2 - Brand New Texas Instruments Battery Management ICs
Manufacturer Part No: BQ27505YZGT-J2 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBattery Management
SeriesImpedance Track™
ProductFuel Gauges
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameImpedance Track
Package-CaseDSBGA-12
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Battery-ChemistryLithium-Ion
Number-of-Cells1 Cell
FunctionBattery Monitor
InterfaceI2C
Supplier-Device-Package12-DSBGA (1.53x1.98)
Fault-Protection-
Drawing-Number296; 4205059; YZG; 12
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V
Battery-TypeLi-Ion
Product Details
__
[ KEMET ]
Overview
The SMR Series is a metallized polyphenylene sulfide film capacitor with vacuum-evaporated aluminum electrodes. Radial leads of tinned wire are electrically welded to the contact metal layer on the ends of the capacitor winding. The capacitor is encapsulated in self-extinguishing material meeting the requirements of UL 94 V–0.
Benefits
• Voltage range: 50 – 400 VDC; 30 – 200 VAC
• Capacitance range: 0.001 – 22 µF
• Lead spacing: 5 – 27.5 mm
• Capacitance tolerance: ±10%, ±20%, ±2.5% and ±5% on request
• Climatic category: 55/150/56, IEC 60068–1
• Tape and reel packaging in accordance with IEC 60286–2
• RoHS Compliant and leadfree terminations
• Category temperature range -55 to +150°C
• Rated temperature +125°C
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback