LT1460BIN8-10
LT1460BIN8-10 LT1460BIN8-10 - Brand New Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1460BIN8-10
LT1460BIN8-10 - Brand New Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1460BIN8-10 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT®1460-10 is a micropower bandgap reference that combines very high accuracy and low drift with low power dissipation and small package size. This series reference uses curvature compensation to obtain a low temperature coefficient and trimmed precision thin-film resistors to achieve high output accuracy. The reference will supply up to 20mA, making it ideal for precision regulator applications, yet it is almost totally immune to input voltage variations.
FEATURES
High Accuracy: 0.075% Max
Low Drift: 10ppm/°C Max
Industrial Temperature Range SO-8 Package
Low Supply Current: 270µA Max
Minimum Output Current: 20mA
No Output Capacitor Required
Reverse Battery Protection
Minimum Input/Output Differential: 0.9V
Available in Small MSOP Package
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback