TPS62170DSGR
TPS62170DSGR TPS62170DSGR - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS62170DSGR
TPS62170DSGR - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: TPS62170DSGR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesDCS-Control™
TypeVoltage Converter
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000384 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseWSON-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-WSON (2x2)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching2.25MHz
Current-Output500mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.9V
Voltage-Output-Max6V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min3V
Voltage-Input-Max17V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage0.9 V to 6 V
Input-Voltage3 V to 17 V
Input-Voltage-MAX17 V
Output-Current500 mA
Switching-Frequency2.25 MHz
Input-Voltage-MIN3 V
Software Development KitTPS62170EVM-627
Description
The TPS6217x device family are easy to use synchronous step-down DC-DC converters optimized for applications with high power density. A high switching frequency of typically 2.25 MHz allows the use of small inductors and provides fast transient response as well as high output voltage accuracy by utilization of the DCS-Control™ topology. With its wide operating input voltage range of 3 V to 17 V, the devices are ideally suited for systems powered from either a Li-Ion or other battery as well as from 12-V intermediate power rails. It supports up to 0.5-A continuous output current at output voltages between 0.9 V and 6 V (with 100% duty cycle mode).
Power sequencing is also possible by configuring the enable and open-drain power good pins.
Features
• DCS-Control™ Topology
• Input Voltage Range from 3 V to 17 V
• Up to 500-mA Output Current
• Adjustable Output Voltage from 0.9 V to 6 V
• Fixed Output Voltage Versions
• Seamless Power Save Mode Transition
• Typically 17-µA Quiescent Current
• Power Good Output
• 100% Duty Cycle Mode
• Short Circuit Protection
• Over Temperature Protection
• Pin to Pin Compatible with TPS62160 and
TPS62125
• Available in a 2-mm × 2-mm 8-Pin WSON
Package
Applications
• Standard 12-V Rail Supplies
• POL Supply from Single or Multiple Li-Ion Battery
• LDO Replacement
• Embedded Systems
• Digital Still Camera, Video
• Mobile PCs, Tablet-PCs, Modems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback