SMBYW02-200
SMBYW02-200 SMBYW02-200 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SMBYW02-200
SMBYW02-200 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SMBYW02-200 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-CaseDO-214AA, SMB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB (DO-214AA)
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.25V @ 6A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ SUITED FOR SMPS
■ VERY LOW CONDUCTION LOSSES
■ NEGLIGIBLESWITCHING LOSSES
■ HIGH SURGE CURRENT CAPABILITY
■ LOW FORWARD AND REVERSE RECOVERY TIMES
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback