S-816A25AMC-BAAT2G
S-816A25AMC-BAAT2G S-816A25AMC-BAAT2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-816A25AMC-BAAT2G
S-816A25AMC-BAAT2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-816A25AMC-BAAT2G In Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output1A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.1V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
[ ABLIC Inc. ]
EXTERNAL TRANSISTOR TYPE CMOS VOLTAGE REGULATOR
**The S-816 Series, developed using the CMOS technology, is an external
transistor type positive voltage regulator which incorporates an overcurrent protection circuit and an ON/OFF circuit. A low drop-out type regulator with an output current ranging from several hundreds of mA to 1 A can be configured with the PNP transistor driven by this IC.**
The S-816 Series regulator serves as an ideal power supply unit for portable devices when coupled with the small SOT-23-5 package, providing numerous outstanding features, including low current consumption. Since the S-816 Series can accommodate an input voltage of up to 16 V, it is also suitable when operating via an AC adapter.
Features
● Output voltage: 2.5 V to 6.0 V, selectable in 0.1 V step
● Input voltage: 16 V max.
● Output voltage accuracy:  2.0%
● Current consumption: During operation: 30 μA typ., 40 μA max.
During power-off: 1 μA max.
● Built-in overcurrent (base current) protection circuit
● Built-in ON/OFF circuit: Ensures long battery life.
● Built-in current source (10 μA): No need for a base-emitter resistance.
● Operation temperature range: Ta = -40°C to +85°C
● Lead-free, Sn 100%, halogen-free1
1. Refer to “■ Product Name Structure” for details.
Applications
● Power supply for on-board such as battery device for portable telephone, electronic notebook, PDA
● Constant voltage power supply for camera, video equipment and portable communication equipment
● Power supply for CPU
● Post-regulator for switching regulator
● Main regulator in multiple-power supply system
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback